pip
Hot Kraj

Zakaz handlu w 2020 obejmie ŻABKI?! PIP chce ZAOSTRZYĆ przepisy!

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) poinformowała o planach na zmiany dotyczące placówek otwartych podczas niedzieli niehandlowych w 2020 r.

Istnieją 32 wyłączenia od ustawy ograniczającej handel w niedziele. Ustawa weszła w życie 10 stycznia 2018 roku. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest ich zbyt dużo. Dlatego też  PIP chce wykreślić z wyjątków te sklepy, które mają status placówki pocztowej czyli np. Żabki), te które sprzedają alkohol, papierosy i artykuły spożywcze – podaje prawo.pl

 

ZOBACZ TAKŻE: Księżna Kate wpadła na KOCHANKĘ księcia Williama! Stało się to w…

 

Portal wskazał na to, że ten drugi postulat mógłby ugodzić w sklepy przy stacjach benzynowych. Z prostej przyczyny: ponieważ sprzedają alkohol i papierosy. W części można zakupić także produkty spożywcze. Oprócz wyżej wymienionych propozycji zmian, PIP postuluje, aby ustawodawca dokładnie określił krąg osób, które, w ramach nieodpłatnej pomocy mogą pomagać pracować w niedziele handlowe przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. 

– ,,Jeżeli będzie inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, to Państwowa Inspekcja Pracy będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie przeprowadzonych kontroli dotyczących przestrzegania zakazu handlu w niedzielę” – mówi Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Nowe rozwiązania PIP nie podobają się osobom związanym z branżą handlową.

To jest propozycja oderwana od realiów handlowych .  To najtwardsza forma zakazu, którą ktokolwiek i kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy – stwierdza  w rozmowie z Prawo.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu

fot. żabka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.