Hot Świat

Zakaz wstążki św. Jerzego! Ukraińcy mogą sporo zapłacić za to wykroczenie!

Ukraiński Parlament wprowadził karę grzywny za produkcję i używanie pomarańczowo-czarnej wstążki św. Jerzego. Wstążka nazywana gieorgijewskią jest uznawana za symbol rosyjskiej agresji i znak rozpoznawczy wspieranych przez Moskwę separatystów z Donbasu.

 

Według ukraińskiego parlamentu wstążka jest symbolem rosyjskiej agresji, ponieważ stanowiła ona część  i radzieckiego medalu za zwycięstwo nad Niemcami w drugiej wojnie światowej. W Rosji ponownie zyskała popularność w 2005 roku, gdy obchodzono  60 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, a rosyjskie media zainicjowały akcję jej noszenia.

 

Ukraińscy parlamentarzyści wprowadzili zakaz, opierając się na głosowaniu, w którym propozycję poparło 238 posłów (ukraiński parlament liczy łącznie 450). Grzywna za złamanie zakazu to równowartość od 120 do 360 złotych, a przy ponownym naruszeniu przepisu od 360 do 720 złotych, przypominamy, że minimalna płaca na Ukrainie to około 460 złotych.

 

„Tak zwana wstążka gieorgijewska już od dawna jest symbolem rosyjskiej agresji” na Ukrainie – mówił autor przyjętych zmian prawnych, deputowany Anton Heraszczenko. 

 

źródło: PAP

fot.: jovabien.blogspot.com

KG


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.