Hot Kraj

Ziobro wypowiada wojnę korupcji w sądach

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o planach zaostrzenia kar dla skorumpowanych sędziów i prokuratorów. Ma im grozić do 3 lat więzienia i to bez możliwości zawieszenia kary.

W celu zmiany przepisów prowadzone są już prace nad nowelizacją Kodeksu karnego. Po ich zakończeniu ministerstwo sprawiedliwości prześle projekt reformy do konsultacji międzyresortowych oraz do zaopiniowania przez środowisko prawnicze.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro liczy, że surowsze kary zapobiegną korupcji w polskim sądownictwie. Jego zdaniem to właśnie prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności w Polsce i dlatego należy od nich wymagać przestrzegania przepisów.

– Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę – podkreślił minister Ziobro w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości. – Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu – dodał.

 

BR