Hot

Zmarł torturowany tygodniami – zdradziła go wystająca z kołnierza nitka. 17-letni bohater walczył do końca.

Z każdą wojenną historią poznajemy nie tylko prawdziwe, pełne nienawiści i zła oblicze niemieckich oficerów, ale również definicję słowa bohater. Niewątpliwie ten 17-letni chłopiec, zakatowany niemalże na oczach swojej matki był bohaterem w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. 

 

Kielecki las skrywa w sobie niesamowitą historię, której bohaterem jest 17-letni Wojciech. To właśnie tam znajduje się jego symboliczny grób – pomnik harcerza Szarych Szeregów, który zginął w imię Polski i swoich przyjaciół.

 

IX 1944 rok, Kielce – Wojtek Szczepaniak ma 17 lat, jest harcerzem batalionu Szarych Szeregów. Tego dnia jego zadaniem jest zawiezienie meldunku do Daleszyc. Trasę kilkunastu kilometrów chłopiec postanawia pokonać rowerem. Meldunek ukrywa w kołnierzyku swojej koszuli – wszywa go między dwa kawałki materiału. Po drodze zatrzymuje go patrol Gestapo. Chłopiec jest przesłuchiwany na ulicy, gdy jeden z Niemców ciągnie za wystającą z kołnierzyka nitkę, wypada meldunek. Gestapowcy zabierają chłopca. Wojtek przeżywa najgorsze i ostatnie chwile w swoim życiu. Katowany i przesłuchiwany przez kilka tygodni, mimo tortur, gróźb i płaczącej za ścianą matki nie zdradza żadnego z nazwisk. Nie poddaje się i walczy o honor, nie zdradzając swoich przyjaciół.

21 IX 1944 rok – chłopiec zostaje rozstrzelany na zboczu Góry Pierścienicy, gdzie obecnie znajduje się jego symboliczna mogiła. 

 

źródło: ompio

fot.: pixabay / wikipedia

kg


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.