Kraj

Związkowcy przeciw PiS?

Związkowcy przeciw PiS?

Co jeszcze niedawno wydawało się nie do pomyślenia, niedługo może stać się rzeczywistością. Drogi PiS i przychylnej jej „Solidarności” rozchodzą się coraz bardziej. Chodzi głównie o górnictwo i stanowiska.

Górniczy PoPiS

Już po wyborach minister energetyki Krzysztof Tchórzewski mówił o potrzebie wygaszania nierentownych kopalń, czyli chciał to samo, co próbowała poprzednia ekipa. Podobnie mówił odpowiedzialny za politykę gospodarczą rządu wicepremier Mateusz Morawiecki. Zarząd Kompanii Węglowej już za rządów nowej ekipy nie wycofał się z decyzji o wypowiedzeniu porozumienia gwarantującego załogom Kompanii zatrudnienie i wynagrodzenie w powstającej Polskiej Grupie Górniczej. Jest to złamanie wcześniejszych deklaracji i obietnic składanych przez ministra energii – czytamy w najnowszym oświadczeniu górniczych związkowców. Minister Tchórzewski mówił, że trzeba szanować tradycję wypłaty tzw. Barbórki. Jednak w nowej Polskiej Grupie Górniczej zarobki górników i tak pójdą w dół.

W obronie handlowców i rodziców

„Solidarność” krytykuje też opodatkowanie sklepów, gdyż wbrew zapowiedziom, w postaci opodatkowania handlu w weekendy, nowy podatek obejmie też małe, polskie sklepy, którym miał pomagać. Szczególnie zagrożone są małe sklepiki, działające na podstawie franczyzy, gdyż w całości obejmie je podatek taki, tak duże sieci. Krytyczne głosy odzywają w Związku nawet co do programu 500 +. Związkowcom nie podoba się, że wsparcia nie dostaną samotni rodzice wychowujące 1 dziecko, nawet gdy ich zarobki nie przekraczają pensji minimalnej, a także rodziny z jednym dzieckiem, które żyją poniżej minimum socjalnego. Oblicza się, że wsparcie dostanie jedynie 31% rodziców jedynaków. Tymczasem już z dwójka dzieci dodatek zostaną nawet najbogatsi.

„Solidarność” bliżej narodowców?

„Solidarność” zbliża się za to do narodowców. Pozytywnie wypowiada się o nich szef NSZZ Piotr Duda. Związkowcy mają szkolić Straż Marszu Niepodległości. „Solidarność” i narodowcy organizowali wspólne protesty przeciw pakietowi klimatycznemu i obchody rocznicy stanu wojennego. Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego, znany wcześniej z liberalnych poglądów gospodarczych mówił: My bronimy polskiego modelu energetyki, „Solidarność” broni miejsc pracy, sojusz między nami jest naturalny. W Związku jest kilkudziesięciu narodowców, a Patryk Sobiecki z Młodzieży Wszechpolskiej został przewodniczącym Sekcji Młodych NSZZ Solidarność w Pomorskim.

Źródło: natemat.pl

DZ